Na początku należy zaznaczyć, iż poziomki najlepiej jest zasadzić w ogrodzie w kwietniu, gdyż w następnym roku wspaniale zakwitną i zaowocują. Poza tym, na ich uprawę trzeba wybrać miejsce nasłonecznione, ponieważ wtedy poziomki będą słodziutkie. Na uwagę zasługuje fakt, że lubią one lekkie, żyzne, łatwo przepuszczalne gleby o kwaśnym odczynie (PH 5,5-6). Nie zapominamy również o tym, że podczas sezonu należy je systematycznie nawadniać, aby nie uschły.

Oczywiście, sadzonki poziomek możemy zakupić w sklepie lub samodzielnie wyhodować rozsady. Nie zapominamy o tym, by podczas ich sadzenia zachować co najmniej 30-centymentrowe odstępy. Oprócz tego, nie jest wskazane, aby w jednym miejscu uprawiać je dłużej niż 3 lata. Warto również zaznaczyć, że przed posadzeniem owoców musimy odpowiednio przygotować glebę. W pierwszej kolejności usuwamy z niej wszystkie chwasty i następnie zasilamy je kompostem. Mile widziany jest też przekompostowany obornik. Na końcu możemy przejść do posadzenia konkretnej odmiany tych pysznych owoców.

            Jakie odmiany poziomek cieszą się największą popularnością?

  • Baron Solemacher – prawdopodobnie jest to jedna z najstarszych odmian, wyhodowana w 1935 roku u naszych zachodnich sąsiadów. Charakteryzuje się ogromnymi owocami o jasnym miąższu Ta bezrozłogowa roślina, która rozmnaża się z nasion, owocuje od pierwszej dekady czerwca aż do października.
  • Rugia – także berozłogowa odmiana, postała w Niemczech, która wyróżnia się stożkowymi owocami, zazwyczaj zielonymi na czubku. Posiada ona jasny miąższ, który jest słodki i słuchy. Owocuje od czerwca do jesieni.
  • Regina – odmiana bezrozłogowa cechująca się dużymi owocami o jasnym słodkim miąższu, posiadającym wyrazisty aromat. A, co ciekawe idealnie naddaje się do sadzenia na balkonie, tym bardziej że jest śliczną rośliną, o dużych walorach estetycznych.
  • Yellow Wonder – odmiana bezrozłogowa cechująca się owocami o żółtej barwie, do których nie przylatują ptaki, a więc nam nie grozi zjedzenie poziomek np. przez szpaki. Ponadto, naddaje się do sadzenia w doniczkach lub skrzynkach i rozmnaża się z nasion.
  • Poziomka pospolita – odmiana należąca do rodziny różowatych, rosnąca dziko w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej. Cechuje się soczystymi, czerwonymi owocami przypominającymi truskawki, choć zdecydowanie są od nich mniejsze. Rozsadzane są z nasion, często przenoszonych przez dziki. Można ją też hodować w ogródkach przydomowych.
  • Sweheart – odmiana cechująca się słodkimi owocami średniej wielości, które można zbierać aż do pierwszych przymrozków. Poza tym, można je spożywać na surowo, ale także wspaniale smakują przetwory, wykonane na bazie tych owoców.